Hollanda’da Şirket Kuruluşu ve Vergilendirme

Hollanda’da Şirket Kuruluşu ve Vergilendirme

Hollanda’da, yabancı şirketlerin iş kurmak için tercih ettiği en yaygın yasal yapı BV olarak kısaca adlandırılan limited şirket yapısıdır. BV (limited şirket) şirketlerde, ortaklar sadece ödenmiş sermayeden sorumludur. Şirket sermayesi dediğimiz ödenmiş sermaye için miktar asgari şartı yoktur. Sözleşme şekli olarak ise; kurucu ortakların öncelikle ana sözleşmeyi imzalamasının ardından, şirketin Hollanda Ticaret Odası Ticaret Sicili ’ne tescil ettirilmesi şarttır. Hollanda’da, şirket kurmak isteyen yatırımcılar için vergi yükümlülükleri yönünden bazı avantajlar bulunmaktadır.

  • Kar payları, faiz ve telif hakları üzerindeki stopaj vergilerini azaltan vergi sistemi ve Hollanda kanunlarına göre faiz ve telif hakları için stopaj vergisi uygulanmaması nedeniyle vergi oranı %0’dır. Birçok Ülke ile imzalanan Çifte Vergilendirmenin Önlenmesi anlaşmaları ciddi oranda avantaj sağlamaktadır. Türkiye ile de Çifte Vergilendirmenin Önlenmesi Anlaşması mevcuttur.
  • Hollanda Ankara Anlaşması’na taraftır. Şirket kuruluşu tamamlandıktan sonra Ankara Anlaşması kapsamından yararlanmak için başvuruların tamamlanması ve kabulü ile oturum izni alınması mümkündür. Bir Avrupa Birliği Ülkesi olan Hollanda, AB direktif ve uygulamaları bakımında fayda sağlayan, hukuk sistemi ve vergilendirme sistemi sağlam temellere ve istikrara dayalı bir ülke konumundadır.
  • Sermaye artırımı ve dağıtılması harç ve vergiden muaftır. Şirketin yıllık kar oranına göre değişkenlik gösteren ve %15 ile %22 arasında değişen kurumlar vergisi kademeli olarak azalıp artabilir. Hollanda vergi sistemi, enerji tasarrufu ve /veya çevre dostu yatırımlar için yatırım indirimleri ve teşvikler de içerir. Sermaye vergisi veya damga vergisi yoktur.
  • Altı yıl boyunca şirket zararlarını öteleme ve bir yıl boyunca zararları geri alma imkânı bulunmaktadır.
  • Belirlenmiş şirket faaliyetleri ve proje türleriyle ilgili vergi teşvikleri ve yatırım indirimlerinden faydalanmak mümkündür.
  • Denizcilik sektöründe faaliyet gösteren gemi sahibi ve/veya işletmecisi şirketler için avantajlı tonaj vergisi Hollanda’yı cazip hale getirmektedir. Hollanda’da kurulacak denizcilik şirketleri hem Avrupa Birliği üyesi bir ülkede faaliyet gösterebilir hem de gemilerini Hollanda Bayrağı veya vergi avantajları bakımından AB’nin prestijli bayrağı haline gelen Madeira Bayrak avantajlarından faydalanabilir.
  • Rotterdam, gelişmiş ve dijitalleşmiş alt yapısı ve uygun fiyatlı kiralama imkânları sunan yabancı yatırımcılardan yüksek puan alan bir denizcilik kentidir. Rotterdam Denizcilik Mahkemesi’nde ve tahkim ile ilgilenen (TAMARA) özel platformun da tüm uyuşmazlıkları İngilizce yürütme olanağı tanımaktadır. Deniz taşımacılığı için ayrıca tercih edilmektedir. Çoğu vergi anlaşmasına dayanarak, deniz taşımacılığı geliri yalnızca deniz taşımacılığı işletmesinin fiili yönetiminin bulunduğu devlette vergilendirilebilir.
  • Kurulacak şirket adına banka hesabı açılabilmesi için şirket kuruluşu tamamlandıktan sonra yapılacak çalışma ile birlikte hesap açılışı yapılmaktadır.

Bu konuda profosyonel destek almak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.