ABD’de Şirket Kuruluşu

E&G Corporate Solutions, Amerika’da şirket kurma hayali olan yatırımcılar için süreç boyunca tüm hizmetleri sağlamaktadır. Uluslararası pazarda çok önemli bir yeri olan Amerika’da şirket kurmak isteyen yatırımcılar ABD vatandaşı olmadan şirket kurabilir. E&G Corporate Solutions olarak yatırımcıların Amerika’da şirket kurma işlemlerini çok kısa sürede gerçekleştirerek işlemleri profesyonel bir şekilde yönetiyoruz. 

Amerika’da Şirket Nasıl Kurulur?

Amerika’da şirket kurmak için öncelikle bir şirket unvanı belirlenmesi gerekmektedir. Şirket isminde yapılacak ticari faaliyetin belirtilmesine gerek olmamakla birlikte şirketin isminin ayırt edici olması gereklidir.

Daha sonra şirketin faaliyet göstereceği eyalet seçilmelidir. Her eyaletin farklı kriterleri olduğundan bu şartları taşımak gereklidir. Sonra Registered Agent yani şirket yetkilisi belirlenmelidir.

Registered Agent şirket adına gelen; tebligat, ihbar vs. gibi bildirimleri almaya yetkilidir. Bu adımlardan sonra şirketin tescil edilmesi gereklidir. Bu işlemle birlikte şirket kuruluş sertifikası eyalete kaydedilir. Sona aşama ise, şirket tescili sonrası ilk kuruluş toplantısı.

Bu ilk toplantıda şirketin yönetim kurulu belirlenir ve nihayetinde şirket kurulmuş olur.

Amerika’da Şirket Kurma Maliyeti

Amerika’da şirket kurma maliyeti her eyalete göre değişmektedir. Uygun fiyatlı ve en çok tercih edilen eyaletler şunlardır: Wyoming, New Mexico, Delaware, Kentucky. Şirket kurulumu için bu eyaletler 40$ ile 100$ aralığında harç bedeli istemektedir. Bu bedel haricinde yıllık eyalet vergisi, şirket adını ayırtmak için verilecek ücret gibi ödemeler de bulunmaktadır.

Amerika’da Şirket Kurmak İçin Atılacak Adımlar

Amerika’da şirket kurmak için öncelikle şirketin kurulacağı eyalet seçilmelidir. Her eyaletin farklı kriterleri olduğundan bu şartları sağlamak gerekir. Ayrıca bununla birlikte şirket unvanını belirlemek gerekir.

Sonrasında şirket yetkilisi belirlenir. Bu adımlardan sonra şirketin tescil edilmesi gereklidir. En son olarak da şirketin ilk kuruluş toplantısını yapılarak şirketin yönetimi belirlenir.

Amerika’da LLC Şirket Kurma Maliyeti

LLC (Limited Liability Company) sınırlı sorumlu şirket anlamına gelmektedir ve uygulamada çok tercih edilen bir şirket türüdür. Bu şirketlerin sahipleri ve yöneticileri, şirketin borçlarından dolayı sorumlu değildir.

Amerika’da şirket kurarken tek seferlik giderler ve yıllık giderler gibi çeşitli maliyetler ortaya çıkacaktır. Tek seferlik giderlere eyalet harcı örnek gösterilebilir. Bu harç eyaletten eyalete değişmektedir. Delaware eyaletinde 90 USD iken Wyoming eyaletinde 100 USD’dir.

Yıllık giderlere ise; sanal şirket adresi, yasal temsilci ücreti, ön muhasebe ve yıllık vergi beyannameleri ücretleri, vergiler örnek verilebilir.

Vergi her eyalette farklılık gösterebilir. Delaware eyaletinde 300 USD iken Wyoming eyaletinde 65 USD’dir.

Amerika’da Online Şirket Kurmak

Amerika’da online bir şekilde doldurulabilecek formlar ve online olarak başvurabilecek kurumlar olsa da her eyalette şirketleri tamamen online şekilde açmak mümkün olmayabilir. Gerekli işlemleri tamamlayabilmek için şirketin olduğu eyalette fiziken bulunmak gerekebilir. Bu husus şirketin kurulacağı eyalet seçiminde önem teşkil edecektir.

Dropshipping Amerika’da Şirket Kurmak

Dropshipping için ilk aşamada Amerika’da şirket kurmak gerekli değildir. Ancak Shopify ve online mağazadan ödeme için sorun yaşanacağı için Dropshipping yapma hedefiyle Amerika’da şirket kurmak kaçınılmaz olur.

Amerika’da Şirket Kurmak İçin Gerekli Belgeler

Amerika’da şirket kurmak için öncelikle bir Şirket Kurma Sertifikasına ihtiyaç vardır. Daha sonra şirketin temel çizgilerini belirten Şirket Hükümleri Belgesi oluşturularak, şirketin şahıs ismi, amacı, hisse miktarı gibi düzenlemeler yapılır.

LLC şirket kurmak isteyenler Kuruluş Sertifikası edinir. Sınırlı ortaklık kuracak olanlar Sınırlı Ortaklık Sertifikası edinirler. Bunlar haricinde imtiyaz vergisi ve yasal temsilci ücretleri gibi ücretlerin düzenlendiği İyi İtibar Belgesi düzenlenmelidir.

Lisans, işveren kimlik numarası, yerleşme sertifikası, şirket ismi, marka, patent, vergi numarası genel gerekli belgelerdir. Amerika’da şirket kurmak için gereken belgeler eyaletlere göre ve kurulacak şirketin şekline göre değişiklik arz edecektir.

Amerika’da Şirket Kurmak İçin En İyi Eyalet

Amerika’da şirket kurmak için ideal eyaletler: Delaware, Wyoming ve Nevada’dır. Eyaletten eyalete şirket kurma şartları, ücretler ve vergiler değişiklik göstermektedir. Ancak saydığımız üç eyalet şirket kurmak için yatırımcılara birçok avantaj sağlamaktadır. Örneğin limitsiz hisse senedi verilmesi, genel iş lisansı ve hisse sertifikasının zorunlu olmaması gibi çeşitli avantajlar sunulmaktadır.

Amerika’da İnşaat Şirketi Kurmak

Amerika’da inşaat şirketi kurmak için öncelikli olarak süreci takip edecek profesyonel bir danışmana ihtiyaç vardır. İşletme lisans izinleri, kefalet bonoları, sigorta, iş sağlığı ve güvenliği uygulamaları, işçi bulma ve işe alma gibi durumların şirketin kurulacağı eyalete göre mevzuata uygun bir şekilde sürecin devam etmesi gereklidir.